Jakub Pawłowski

Jakub Pawłowski

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

BULDOŻERY?

Ostatnimi czasy gruchnęła wiadomość, że rada miasta sili się z zamiarami na zburzenia willi Januszów, zasłużonej rodziny rzeszowskich fotografów. Niczym w antyku, kiedy Rzymianie rozprawili się z Kartaginą poprzez zburzenie ich stolicy, a następnie posypali solą w obawie przed ponownym wskrzeszeniem swych wrogów, w Rzeszowie podejdą do tego mniej brutalnie, bo albo zagospodarują miejsce na parking (który i tak istnieje obok galerii handlowej…, przepraszam, pasażu), albo na miejscu willi wybudują nowy budynek.

WISŁOK

„Płynie, wije się rzeczka
Jak błyszcząca wstążeczka,
Tu się srebrzy, tam ginie,
A tam znowu wypłynie”.

100&1

Jest wiele, jak mi się wydaje, powodów do tego, by napisać felieton. Jednym z nich jest setny numer magazynu „Day&Night”. Tak, Rzeszów i jego okolica już po raz setny mogą przeczytać kilkadziesiąt stron tego pisma. To nie lada wynik. Naprawdę. Nr 100! Jak to brzmi. Ta jedynka z dwoma zerami to poważna nobilitacja. Liczba 100 wielokrotnie przewijała się w dziejach i kulturze niejednego narodu. 100 lat miał biblijny Abraham, który z woli Boga Jahwe wyruszył z Mezopotamii do Palestyny.

RZESZÓW NA WODZIE STAŁ

MIASTO PRZYPOMINAJĄCE HOLENDERSKI ROTTERDAM, DOSKONALE ZNANĄ WŁOSKĄ WENECJĘ, NIE BOJĄC SIĘ TEGO STWIERDZENIA, CZY TEŻ DOBRZE ZNANY WROCŁAW Z JEGO LICZNYMI KANAŁAMI I ODNOGAMI ODRY? ALEŻ TAK, RZESZÓW NIEGDYŚ RZECZYWIŚCIE STAŁ NA WODZIE.

INTUICJA, WYCZUCIE, WYTRWAŁOŚĆ CHRIS NIEDENTHAL

29 STYCZNIA W RZESZOWIE MIAŁA MIEJSCE KOLEJNA JUŻ ODSŁONA „KULTURALNEGO CZWARTKU”, ORGANIZOWANEGO PRZEZ KSIĘGARNIĘ ARTYSTYCZNĄ BOSZ W MILLENIUM HALL. TYM RAZEM, W NASZYM MIEŚCIE GOŚCIŁ CHRIS NIEDENTHAL, BRYTYJSKI FOTOGRAF POLSKIEGO POCHODZENIA, KTÓRY ZASŁYNĄŁ ZDJĘCIAMI UKAZUJĄCE DOBĘ PEERELU.

Przemoc – niemoc. Próba zrozumienia problemu.

Jest karnawał, za chwilę będą Walentynki. To okres kiedy wszyscy powinni żyć w zgodzie, budować zdrowe i pozytywne relacje. Mimo tego magicznego i wielce radosnego czasu, warto pochylić się nad zagadnieniem powszechnie znanego problemu jakim jest przemoc.

Rozmowa z Justyną Sokołowską Kulturalnie o kulturze w mieście

Justyna Sokołowska pełni funkcję dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki przy UM Rzeszów od półtora roku. Jest absolwentką uczelni w Budapeszcie i Lubljanie. Zgodziła się udzielić odpowiedzi na pytania o miejsce kultury w mieście, jej fundament oraz podejście włodarzy miejskich do tej istotnej dla nas dziedziny życia.

Zasłużony dla Miasta Rzeszowa

W przeddzień historycznego dnia nadania lokacji miejskiej z 1354 r. przez króla Kazimierza III Wielkiego, rycerzowi i dyplomacie Janowi Pakosławicowi, 18 stycznia odbyła się uroczysta gala nadania godności „Zasłużonego dla Miasta Rzeszowa”.

Antropologia Świąt Bożego Narodzenia

Już niebawem będziemy uczestniczyć w pięknym czasie. Dni od 24 do 26 grudnia, a także kolejne do końca roku, to oczekiwanie nadejścia nowego. To wbrew pozorom bardzo nerwowy, tajemniczy, ekscytujący dla wielu okres. To czas najważniejszy w roku, bo mamy sposobność bycia w towarzystwie najbliższych.

Subskrybuj to źródło RSS