ŻUR - W ROLI GŁÓWNEJ

ŚWIĘTA WIELKANOCNE BEZ ŻURKU TO JAK WIGILIA BEZ PIEROGÓW. NA CO DZIEŃ SIĘGAMY PO ZAKWASY JUŻ GOTOWE, ZE SKLEPOWYCH SŁOIKÓW CZY TOREBEK. ZROBIENIE DOMOWEGO ZAKWASU JEST BARDZO PROSTE. CO PRAWDA TRZEBA GO NASTAWIĆ KILKA DNI WCZEŚNIEJ, JEDNAK PRACY PRZY NIM NIEWIELE.  SKŁADNIKI SĄ TANIE I ŁATWO DOSTĘPNE, A SMAK ŻURKU NA DOMOWYM ZAKWASIE JEST REWELACYJNY.

Domowy zakwas na żurek z mąki żytniej

Składniki:
1 szkl. mąki żytniej typ 2000
3 szkl. letniej, przegotowanej wody
4 ząbki czosnku
3 liście laurowe
4 ziarenka ziela angielskiego
ok. 12 ziarenek pieprzu

Do dużego, szklanego słoika wrzuć 3 liście laurowe, 4 ziarenka ziela angielskiego, około 12 ziarenek pieprzu oraz 4 ząbki czosnku obrane i zgniecione płaską powierzchnią dużego noża. Wsyp 1 szklankę mąki żytniej. Wszystko zalej letnią, przegotowaną wodą. Pomieszaj drewnianą łyżką. Słoik przykryj gazą albo bawełnianą ścierką i odstaw na 4 – 5 dni w ciepłe, ciemne miejsce. Nie można słoika wystawiać na słońce. Raz dziennie pomieszaj zawartość słoika drewnianą łyżką. Po 4 – 5 dniach zakwas jest już gotowy. Można używać go od razu albo zakręcić słoik i przechowywać w lodówce do około 2 tygodni.

Zakwas na żur staropolski

Składniki:
1 szklanka mąki żytniej (może być typ 720)
1,5 szklanki gorącej wody
Skórka razowego chleba
2 ząbki czosnku

Mąkę zalej ok. 1,5 szklanki gorącej wody, tak by powstało luźne ciasto. Masę ostudź i dodaj do niej ok. 2 szklanek ciepłej wody i włóż skórkę razowego chleba oraz czosnek (możesz go lekko rozgnieść i naciąć). Całość wymieszaj. Zakwas przelej do dużego słoika, przykryj gazą (obwiąż tak, by gaza przykryła słoik). Odstaw na ok. 3 dni w ciemne i ciepłe miejsce. Po tym czasie gotowy zakwas włóż na noc do lodówki. Przed dodaniem do zupy dobrze pomieszaj.

KATARZYNA MICAŁ 

Powrót na górę