Fot.  Archiwum Czapla Team	Fot. Archiwum Czapla Team

CZAPLA TEAM - MISTRZYNIE NA ROLKACH

TRZY SIOSTRY, RZESZOWIANKI, KTÓRYCH PASJĄ, A TAKŻE SPOSOBEM NA ŻYCIE, SĄ ROLKI. OD KILKU LAT BIORĄ AKTYWNY UDZIAŁ W PUCHARZE ŚWIATA WSSA, STAJĄC NA PODIUM W ZAWODACH W EUROPIE ORAZ AZJI. WIELOKROTNE ZDOBYWCZYNIE TYTUŁÓW MISTRZA POLSKI. TEAM RIDER’KI POWERSLIDE. W ROZMOWIE Z DAY&NIGHT EWELINA, PAULINA I JUSTYNA OPOWIADAJĄ O SWOJEJ DRODZE DO SUKCESU.

 

 

Same o sobie piszecie tak: „trzy siostry, które poza wspólnym nazwiskiem łączy wspólna pasja, jaką jest jazda na rolkach, a dokładniej, freestyle slalom". Nie sposób nie zapytać: jak to wszystko się zaczęło, jak to się stało, że wszystkie trzy wyczynowo praktykujecie wspólną pasję?

Paulina:  Wszystko zaczęło się ode mnie  W 2008 roku. Kończąc szkołę podstawową byłam na dniach otwartych w gimnazjum nr 8. To tam pierwszy raz zobaczyłam jazdę agresywną na rolkach w wykonaniu Konrada Tomaki (nauczyciel WF-u) oraz jego podopiecznych. Bardzo mi się spodobało i tak, po rozpoczęciu roku szkolnego, wylądowałam na zajęciach pozalekcyjnych. „Wodzu” zaczął prowadzić wtedy zajęcia ze slalomu i tak się wkręciłam. Zabierałam ze sobą Ewelinę i ona również spróbowała  swoich sił. W zimę zabrałyśmy Jupi (Justyna od dziecka jest bardziej znana jako Jupi) na zajęcia i tak z czasem przyłączyła się do nas.
Ewelina:  Dzięki wspólnej pasji spędzamy więcej czasu ze sobą, dogadujemy się. Mamy super kontakt z Jupi, która jest młodsza ode mnie o 6 lat, a od Pauliny 7.
Justyna: Nie wyobrażam sobie sytuacji, że któraś z nas nie jeździ na rolkach. Nawet mama próbowała swoich sił!

 

 

Jak zachęciłybyście nowicjuszy do rozpoczęcia przygody z rolkami? Czy istnieje granica wieku, kiedy nauka jazdy na rolkach jest najłatwiejsza/najtrudniejsza?

Justyna:  Jazda na rolkach jest dla wszystkich! Każdy znajdzie coś dla siebie. To nie tylko jazda po parku, ale wiele różnych dyscyplin, których można spróbować.
Ewelina:  Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wiek, płeć czy sprawność fizyczną. My wszystkie wkręciłyśmy się w slalom, ale próbowałyśmy też innych dyscyplin, np. jazdy agresywnej, czyli jazdy po skateparku oraz jazdy szybkiej. Dodatkowo każda z nas jeździ na wrotkach.  
Paulina: Najłatwiej nauka idzie dzieciom, bo one nie boją się upadać, szybko wstają i próbują dalej. Wiadomo, że każdy ma większe lub mniejsze predyspozycje, ale każdy się nauczy podstawowych elementów. To kwestia czasu, jaki na to poświęcimy i nasza motywacja.

czapla 1

 

 

 

Trzy skojarzenia związane z emocjami, jakie towarzyszą Wam podczas jazdy na rolkach, to?

Justyna:  Dynamiczność, cierpliwość, radość.
Ewelina: Rozluźnienie, euforia, ciekawość.
Paulina: Dziewczyny powiedziały te najważniejsze. Dobry humor to podstawa!

 

Wielokrotnie zdobyłyście tytuł Mistrza Polski, Ewelina jest wielokrotną medalistką Pucharu Świata we freestyle slalomie, licencjonowaną instruktorką wrotkarstwa z legitymacją Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, szkoleniowcem, sędzią z licencją World Slalom Series. To pasja,  która dawno przestała być „tylko” pasją. Pamiętacie moment, w którym rolki zdominowały Wasze życie i z pasji stały się także stylem, sposobem na życie?

Każda z nas ma tytuły Mistrzostw Polski oraz wszystkie jesteśmy medalistkami różnych zawodów z Pucharu Świata, natomiast Justyna ma ich najwięcej. Dodatkowo w roku 2017 zakończyła karierę w kategorii Junior i od tego roku startuje z nami w kategorii Senior.
Ewelina – licencjonowana instruktorka wrotkarstwa z legitymacją Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, szkoleniowiec PZSW, sędzia z licencją World Slalom Series
Paulina - licencjonowana instruktorka wrotkarstwa z legitymacją Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, szkoleniowiec PZSW
Justyna – z racji wieku nie może zrobić obecnie kursu ale w planach już wpisane ;)
Justyna: To nie był jeden moment, to długi okres czasu, pod koniec którego zdałam sobie sprawę, że nie wyobrażam sobie życia bez rolek. Zaczął się on wraz z pierwszymi wygranymi, później doszły zajęcia z dziećmi oraz ich pierwsze sukcesy.
Paulina: Pomimo dodatkowych zajęć, nadal jest to nasza największa pasja. Prowadzenie kursów czy sędziowanie zawodów to kolejna opcja rozwoju dla nas, nauczenia się czegoś nowego. Wydaje mi się, że rolki zdominowały nasze życie, kiedy wszystkie stwierdziłyśmy, że chcemy wystartować w pierwszych zawodach.

Przy tak bogatym dorobku trudno pytać o największy zawodowy sukces, ale możecie wymienić moment w karierze, który okazał się dla Was przełomowy?

Paulina: Każda z nas na pewno powie, że osiągnięcia naszych podopiecznych były przełomowe. Nie chodzi konkretnie o wynik, ale o pokazanie się z jak najlepszej strony, co bardziej motywuje do pracy.

„Efka on Tour” to projekt, który zyskał sporą rangę…

Ewelina:  Projekt Efka On Tour rozpoczął się w lutym 2016 roku. Celem tego projektu była promocja freestyle slalomu na terenie Polski. Pierwsza edycja odniosła duży sukces, zaczęły się pojawiać pytania o kolejną. Dlatego zdecydowałam się pojechać na tour po raz drugi. W 2017 roku odwiedziłam 10 miast w kraju, prowadząc darmowe warsztaty. Liczba osób biorących udział w zajęciach była dla mnie bardzo zaskakująca!

czapla 2

Tegoroczna edycja projektu odbywa się w Ameryce Południowej…

Ewelina:  Projekt cieszył się dużym powodzeniem w Polsce. Nigdy nie myślałam, że rozrośnie się do takich rozmiarów. Dzięki pracy naszego team menagera Tomasza Szymczyka  i stworzeniu oferty, która została rozesłana do dystrybutorów firmy rolkowej Powerslide powstała możliwość zrobienia Efka On Tour w krajach Ameryki Południowej. Nie musiałam się długo zastanawiać nad wyjazdem  Trzecia edycja EOT obejmuje: Argentynę, Boliwię, Brazylię oraz Portugalię.

Jakie są Wasze zawodowe cele na najbliższy czas?

Paulina: W połowie marca razem z Eweliną poprowadzimy autorski kurs z podstaw freestyle slalom. Bardzo się cieszymy, że Polski Związek Sportów Wrotkarskich dał nam taką możliwość. Dodatkowo na pewno kilka startów w zawodach w Polsce oraz za granicą, zarówno naszych, jak i naszych uczniów.

Chociaż jesteście rzeszowiankami, obecnie na co dzień mieszkacie w Warszawie. Jak wygląda Wasz typowy dzień?

Ewelina:  Każdy jest inny, ale zazwyczaj obejmuje uczelnie, treningi, pracę w sklepie rolkowym i zajęcia rolkowe. Oczywiście robimy też wiele innych rzeczy, jak spotkania ze znajomymi, itp.
Paulina:  U mnie dzień wygląda bardzo podobnie do tego Eweliny. Rok „szkolny” jest inny niż wakacje, podczas których mamy dużo wyjazdów.
Justyna: Chciałabym być oryginalna, ale w tej kwestii nie da rady. U mnie w pierwszej kolejności szkoła, później treningi, niestety na końcu zajęcia z podopiecznymi.

A Rzeszów kojarzy Wam się z…?

Paulina: Dom rodzinny! Wracamy do domu, jak tylko możemy. Zawsze staramy się spotkać z trenerem Konradem i ekipą ze Szkółki Rolkowej Wodzu.
Ewelina: W Rzeszowie mieszkamy blisko gimnazjum nr 8, do którego każda z nas uczęszczała. Zawsze miło wspominamy nasze początki na rolkach i boisko przy szkole, na którym spędzałyśmy całe wakacje na treningach.   
Justyna: Przyjaciele i dzieciństwo.

Jest nam niezmiernie miło, że możemy gościć tak utalentowane osoby w naszym jubileuszowym, 100. wydaniu Day&Night. Czego życzycie naszemu magazynowi?

Nie będziemy ukrywać, że nam również było miło udzielić tego wywiadu i czujemy się bardzo wyróżnione. W imieniu całego Czapla Team życzymy Waszemu magazynowi kolejnych wspaniałych jubileuszy, zaskakujących wywiadów, milionów czytelników. Oraz tak samo wielkiej zajawki do tworzenia, jaką my mamy na rolki. Bardzo dziękujemy za wywiad i do zobaczenia na rolkach.

Rozmawiała MARIOLA SZOPIŃSKA

Powrót na górę