Fot. Archiwum Maquillage Art Fot. Archiwum Maquillage Art

Czy wiesz, jak bardzo Twój wygląd może zaważyć na Twojej przyszłości?

Ponoć nie warto oceniać książki po okładce oraz to nie szata zdobi człowieka. Nie mniej ciężko oprzeć się wrażeniu, że dzisiejszy świat każe nam te porzekadła włożyć między bajki. Świadome kreowanie swojego wizerunku to jeden z kluczy do sukcesu.

 

W 2011 roku C. Kwantes pokazała amerykańskim studentom zdjęcia tego samego mężczyzny w garniturze bądź w zwykłym stroju codziennym. Założony garnitur zwiększył, w ocenie badanych, szansę mężczyzny na zatrudnienie w typowo męskim zawodzie oraz szansę awansu. Mężczyzna w garniturze został też oceniony jako lepiej zarabiający oraz lepszy w pracy (rzadziej krytykowany) niż on sam ubrany nieformalnie! Z kolei R. Nash, w innych badaniach, poddała ocenie zdjęcia czterech kobiet saute lub w lekkim makijażu. Dzięki makijażowi kobiety zostały ocenione jako zdrowsze, pewniejsze siebie, o wyższym prestiżu oraz lepiej zarabiające. A to tylko makijaż.

Podstawową siłą utrwalającą stereotyp „pięknych ludzi sukcesu” jest tzw. efekt aureoli, przez który ma podstawie atrakcyjności fizycznej, wnioskujemy o posiadaniu przez osobę także innych zalet, np.: inteligencji, talentu, uprzejmości, umiejętność współpracy z ludźmi czy uczciwości. Badania pokazują wyraźnie, że ludzie atrakcyjni osiągają więcej niż nieatrakcyjni, a problemu nie wykluczają nawet procedury rekrutacji i HR.

Dbałość o profesjonalny, atrakcyjny wizerunek to zatem nieodłączny element planowania kariery. Pierwsze (i kolejne) wrażenie to wizytówka faktycznych umiejętności. Wygląd zaplanowany, spójny z tym, co o sobie mówimy:

  • uwiarygadnia nasze zalety

  • pomaga nam zdobyć zaufanie i sympatię innych

  • pomaga innym się skupić na tym, co faktycznie mamy do powiedzenia

Wybierając chirurga zaufasz zapuszczonemu, wytatuowanemu motocykliście czy temu noszącemu sterylny kitel? No właśnie.... A i lekarz w białym kitlu cieszy się większym zaufaniem niż ten w niebieskim!

Mało tego – odpowiedni strój przekonuje nie tylko innych, ale i nas samych. Choć własnym umiejętnościom ufamy w związku z naszym wykształceniem czy doświadczeniem, to w sytuacjach nowych lub gdy nasza samoocena jest niepewna, wygląd może zmieniać ocenę własnych szans na powodzenie. Czujesz się pewniej, wiedząc, że stosownie wyglądasz, prawda?

Dress code w Twoim interesie.

Jak wybrać właściwy styl na właściwą okazję? Dzienny strój najłatwiej podzielić na tzw. casual, smart casual, business casual i business dress (informal). Dress code jasno precyzuje pełny strój biznesowy (informal). Dla mężczyzn to ciemny garnitur w tonacji szarości bądź granatu, koszula gładka lub w delikatny prążek - najczęściej biała bądź błękitna. Koniecznie krawat. Bez szaleństw. W przypadku kobiet – kostium ze spodniami czy spódnicą, sukienką najkrócej zaraz nad kolano, elegancka, nieprzejrzysta bluzka o skromnym dekolcie i zakrytych ramionach. Do tego nieodzownie buty kryjące pięty i palce, z obcasem do 7 cm, rajstopy (nawet w lecie), a jeśli biżuteria, to tylko subtelna. Taki strój jest odpowiedni na egzamin, rozmowę o pracę (zwłaszcza na stanowiska o dużym prestiżu i tzw. white collar workers) czy inne kluczowe spotkania biznesowe.

Business casual to subtelne, pojedyncze odstępstwa. Mile widziane są zestawy koordynowane (eleganckie spodnie w kolorze innym niż marynarka), niekiedy można zrezygnować z krawata. Paleta kolorystyczna, dalej stonowana, rozszerza się o kolory ziemi i pastele, a spokojna kratka koszuli również jest na miejscu.
Z kolei smart casual sprawdzi się na co dzień, na spotkania towarzyskie, gdy praca zostawia więcej swobody w ubieraniu. Smart casual, choć elegancki, pozwala na wyrażenie siebie: pojawiają się kolorowe, nieco awangardowe czy zabawne dodatki, wzory, łączenia więcej niż 3 kolorów czy 2 wzorów. Natomiast same fasony odzieży pozostają eleganckie, podobne jak w stylach biznesowych.

Specjaliści od wizerunku.

Coraz więcej osób, zamiast samemu głowić się nad stosownym strojem, powierza się w ręce profesjonalistów. Wizażystów, stylistów, doradców wizerunku, specjalistów od kreowania osobistej marki (personal branding), public relations. Rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi to szansa dla pasjonatów mody i stylu na pracę życia. Chcesz czuwać nad wyglądem osób prywatnych, publicznych, pracować w branży mody? W Maquillage Art (czyt. makijaż) przygotowujemy specjalistów w ramach kierunków „wizaż-stylizacja” oraz „stylizacja i kreowanie wizerunku”. Sprawdź nas! Więcej informacji o Szkole znajdziesz na stronie http://maquillageart.pl bądź w sierpniowym numerze Day&Night :).

 

Szkoła wizażu i stylizacji Maquillage Art | Ul. Jabłońskiego 5/9, 35-068 Rzeszów | tel. 536 421 434 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.| MAQUILLAGEART.PL | fb.com/MakijazArt

Zaplanowany wizerunek:mallqile

  • - uwiarygadnia
  • - budzi sympatię
  • - umożliwia wykonanie zadania
  • - wspiera
Powrót na górę