Fot. Magdalena Skomra Fot. Magdalena Skomra

Zadanie domowe Homexa

Homex to łańcucki raper, muzyk i producent, który pod koniec marca zadebiutował na oficjalnej scenie płytą „Homework” wydana nakładem Fandango Records.

 

Chociaż Homex jest od wielu lat rozpoznawalną i szanowaną postacią na lokalnej scenie hip-hopowej, dopiero po ponad 10 latach działalności otrzymał szansę wypuszczenia pełnowymiarowej, dystrybuowanej w całym kraju płyty. Szansa ta pojawiła się po tym, jak do sieci trafił akustyczny utwór „Parafina”, w którym Homex rapuje i gra na pianinie. Na świetny utwór zareagował Miuosh, popularny raper i właściciel labelu Fandango Records, który zaproponował podkarpackiemu raperowi wydanie płyty. Jak sam autor ocenia odrobienie fonograficznego „zadania domowego”?

„Nie chciałbym samemu sobie wystawiać oceny. Zostawiam to odbiorcy. Na pewno jestem zadowolony z tego, że płyta jest w sprzedaży. Jestem w pełni zadowolony z kształtu płyty. Na pewno dzięki tej płycie zyskałem sporo nowych słuchaczy. Widzę to chociażby po statystykach facebookowych, co w dzisiejszych czasach jest jakimś wyznacznikiem. Opinie słuchaczy są w większości pozytywne.”

Wydanie płyty poprzedziła seria odcinków, w których Homex zdradzał tajniki produkcji studyjnej i kulisy powstawania materiału. Pojawiło się również kilka klipów i dwie EP-ki z udziałem zaprzyjaźnionych raperów, których próżno szukać na płycie, od początku do końca skomponowanej, wyprodukowanej i nagranej przez Homexa. Pomimo wysokiego poziomu oraz świetnych opinii, płyta nie spotkała się jak do tej pory z odbiorem, jakiego oczekiwałby sam wykonawca jak i trochę zapomniane i pomijane środowisko podkarpackiego hip-hopu.

– Na pewno nie zamierzam się poddawać. Traktuje „Homework” jako nowy początek, nowe otwarcie. Będę dalej robił swoje. Nowe bity, nowe teksty, nowe projekty muzyczne. Wydaje mi się, że będzie to też miało przełożenie na promocję. Nie stoimy w miejscu, cały czas konsekwentnie idziemy do przodu, pomimo że liczby wyświetleń czy sprzedaży nie są jeszcze wielomilionowe czy wielotysięczne. Przyzwyczaiłem się do tego, że to, co robię, czyli muzyka jest moją wizytówką, ale rzeczywiście dzisiaj często muzyka stanowi dodatek do klipów, ciuchów czy wszechobecnej „beki”. Ja puszczam to naturalną drogą, daję z siebie 100%, zobaczymy jaki będzie odzew. Może w akcie desperacji zrobimy coś szalonego z moją koncertową ekipą (śmiech) – tłumaczy Homex.

Warto mieć oko na tego wykonawcę, który łączy w sobie zdolności muzyczne i produkcyjne, bardzo dobre teksty i wysokie umiejętności raperskie. Skąd wzięła się ta wszechstronność?

– Przychodzi mi to bardzo łatwo, bo wszystkie te rzeczy związane są z jedną dziedziną, z muzyką. Mnie fascynuje muzyka i wszystkie jej aspekty. Lubię mieć nad tym wszystkim kontrolę. Gdybym zajmował się krawiectwem, budownictwem i muzyką, mogłoby to się ze sobą kłócić. W moim przypadku jest to cały czas rozwój jednej gałęzi – kończy Homex.

Dokonania Homexa można śledzić na jego oficjalnym profilu fb: www.facebook.com/homexrap

Bartłomiej Skubisz

 

Powrót na górę