57 FESTIWAL MUZYCZNY W ŁAŃCUCIE

19 MAJA RUSZA 57 EDYCJA MUZYCZNEGO FESTIWALU W ŁAŃCUCIE. COROCZNE ŚWIĘTO MUZYKI POTRWA DO 27 MAJA, A KONCERTY BĘDĄ ODBYWAĆ SIĘ RÓWNIEŻ W RZESZOWIE NA SCENIE FILHARMONII PODKARPACKIEJ.

 

57 edycji jednego z najbardziej prestiżowych i znanych festiwali o światowej renomie to powód do dumy. Nie dziwi zatem fakt, że organizator festiwalu - Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego pod wodzą prof. Marty Wierzbieniec stara się rokrocznie o coraz ciekawszy program. W tym roku obok wielkich postaci światowych scen wystąpi m.in. robot - pianista!
KANON

19 maja

odbędzie się inauguracyjny  koncert plenerowy przed Zamkiem w Łańcucie. Wezmą w nim udział soliści, balet, chór i Orkiestra Opery Lwowskiej, którzy wykonają „Bal Maskowy” G. Verdiego uważany za arcydzieło sztuki operowej. Dzień później, również w plenerze, melomani będą mogli podziwiać artystów Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy. Wykonają kolejne klasyczne arcydzieło, musical Jerry Bocka –„Skrzypek na dachu”. Historia mleczarza Tewjego i jego rodziny osadzona w realiach żydowskiej wioski z początku XX w. jest uniwersalną opowieścią o najważniejszych wartościach i przemijaniu.

21 maja

odbędzie się inauguracyjny koncert plenerowy o godz. 19:00, pierwszy koncert w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, podczas którego wystąpi Tomasz Konieczny – światowej sławy bas/baryton, którego usłyszeć można na najbardziej prestiżowych operowych scenach świata. Artysta wykona pieśni R. Straussa oraz S. Rachmaninowa. Koniecznemu na fortepianie akompaniować będzie Lech Napierała – wybitny polski pianista zamieszkały w Wiedniu.

22 maja

odbędzie się inauguracyjny  koncert plenerowy. Ta sama sala balowa gościć będzie rosyjskich muzyków: wirtuoza skrzypiec Vadima Repina oraz pianistę Andrei Korobeinikova. Vadim Repin w wieku zaledwie jedenastu lat zdobył złoty medal we wszystkich kategoriach wiekowych w Konkursie im. H. Wieniawskiego i zadebiutował recitalami w Moskwie i Petersburgu, a kilka lat później miał swój debiut w Carnegie Hall. W wieku 17 lat był najmłodszym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej. Od tego czasu występował ze wszystkimi największymi światowymi orkiestrami i najwybitniejszymi dyrygentami. Podczas koncertu rosyjskich wirtuozów usłyszymy ich interpretacje muzyki C. Debussy’ego, S. Prokofiewa, I. Strawińskiego i P. Czajkowskiego.

ALEKSANDRA KURZAK I ROBOT W FILHARMONII!

23 maja

w środę Muzyczny Festiwal w Łańcucie przeniesie się do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Wystąpią znakomici śpiewacy: Aleksandra Kurzak – sopran i Roberto Alagna – tenor. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Wojciecha Rajskiego. W programie koncertu znajdzie się muzyka m.in. G. Pucciniego, G. Verdiego, G. Bizeta. Dobrze znana i lubiana przez rzeszowską publiczność Aleksandra Kurzak należy do grona najwybitniejszych śpiewaczek na świecie. W wieku 27 lat pojawiła się na dwóch najbardziej prestiżowych scenach operowych na świecie - w Metropolitan Opera i Royal Opera House.

24 maja

w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie swój recital zaprezentuje łotewski pianista Georgijs Osokins. To finalista XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie sprzed trzech lat. Jest zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie, Konkursu Skriabinowskiego w Paryżu oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Jurmale. W wykonaniu artysty usłyszeć będzie można muzykę F. Chopina i S. Rachmaninowa.
Dzień później uczestników festiwalu czeka niepowtarzalny, wręcz kosmiczny koncert!

25 maja

w Filharmonii Podkarpackiej obok orkiestry symfonicznej pod batutą Włocha Massimiliano Caldiego wystąpi robot - pianista TeoTronico. Usłyszymy m.in. „Kosmos” S. Kisielewskiego i „Planety” G. Holsta.

KLASYKA, JAZZ I OPERA W przedostatni dzień festiwalu

26 maja

czekają nas dwa koncerty. W sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie wystąpi Kwartet Wilanów w składzie: Tadeusz Gadzina, Paweł Łosakiewicz, Ryszard Duż, Olga Łosakiewicz - Marcyniak oraz gościnnie Tomasz Strahl. Zabrzmi muzyka J. Haydna i A. Dvoraka. To o 17, a o 20 odbędzie się fortepianowy recital A Bu - genialnego 18-letniego pianisty jazzowego z Pekinu. W 2013 r. A Bu zagrał z legendarnym Chickiem Corea, w ramach improwizowanego duetu, podczas koncertu mistrza w Szanghaju. A Bu jest laureatem prestiżowych konkursów. Ma na koncie współpracę z wielkimi postaciami sceny jazzowej. W programie koncertu młodego chińskiego pianisty znajdą się utwory Nikołaja Kapustina oraz improwizacje własne.
 
Zwieńczeniem 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będzie występ Polskiej Opery Królewskiej, która zaprezentuje  "Wesele Figara" - operę buffa z muzyką W. A. Mozarta i mistrzowskim librettem Lorenzo Da Ponte. Koncert odbędzie się w niedzielę

27 maja.

Po jego zakończeniu nie pozostanie nic innego, jak z utęsknieniem czekać na kolejną edycję festiwalu. Po szczegółowy program i informacje o biletach odsyłamy na oficjalną stronę Muzycznego Festiwalu w Łańcucie - festiwallancut.pl

Zebrał i opracował BARTŁOMIEJ SKUBISZ

 

Powrót na górę