Fot.  Archiwum Miłosz Pękala Fot. Archiwum Miłosz Pękala

MAGICZNY RZESZÓW MIŁOSZA PĘKALI

Nagrywał płyty i koncertował ze Zbigniewem Wodeckim, Leszkiem Możdżerem,  Adamem Strugiem czy Dorotą Miśkiewicz; zwyciężał w prestiżowych konkursach perkusyjnych, koncertował ze znakomitymi orkiestrami. Ma na koncie podwójną platynę i Fryderyka, a wachlarz jego muzycznej działalności rozpościera się od klasyki przez jazz, muzykę źródeł, aż po totalną alternatywę. Miłosz Pękala, muzyk i doktor habilitowany nauk muzycznych, którego droga rozpoczęła się 2 lutego 1981 roku w Rzeszowie...

WSPOMNIENIA Z RODZINNEGO MIASTA

- Wychowałem się na osiedlu Króla Augusta. Zawsze będę połączony z tym miastem ze względu na przeżycia. Mieszkałem tu 19 lat, aż do wyjazdu na studia w Warszawie. Te wszystkie wspomnienia są dla mnie kopalnią inspiracji. Wspominam dawną ulicę Bieruta, na której była i nadal jest biblioteka publiczna, z której namiętnie pożyczałem książki o górach oraz fantastykę, głównie Lema. Byłem tym pochłonięty. Pamiętam podwórko, chłopaków ze szkoły i z osiedla. To wszystko we mnie jest i wraca w nieoczekiwanych momentach. Jako nastolatek codziennie chodziłem pieszo z Króla Augusta do liceum muzycznego na ul. Chopina. Pierwsze miłości, pierwsze koncerty jazzowe w Bohemie, na które zawsze staraliśmy się dostać. Rzeszowskie lata są dla mnie magicznym czasem. Żonę również poznałem w Rzeszowie na konkursie perkusyjnym - wspomina muzyk.

Bo Miłosz Pękala tworzy duet perkusyjny z żoną, Magdaleną Kordylasińską - Pękalą. Mają na koncie dwa wspólne albumy. Razem stanowią też połowę składu formacji Kwadrofonik. Płyty zespołu:  „Folklove" i  „Requiem Ludowe" z Adamem Strugiem zostały uznane za najlepsze albumy z muzyką folkową w 2008 i 2015 roku. Kwadrofonik jest też laureatem Paszportu Polityki. Również z żoną, Miłosz Pękala zagrał w zeszłym roku trasę z Leszkiem Możdżerem i włoską pianistką klasyczną Glorią Campaner. Nagrali w tym składzie koncertowy album.

KOSMICZNA ODYSEJA ZBYSZKA WODECKIEGO

Oprócz aktywnej pracy na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie i udziału w szeregu muzycznych projektach, Miłosz Pękala od ponad 10 lat gra w jednym z najoryginalniejszych zespołów na polskiej scenie – Mitch & Mitch. W 2015 roku, nakładem Lado ABC ukazała się płyta nagrana wspólnie ze Zbigniewem Wodeckim „1976: A Space Odyssey", zawierająca zapomniany materiał z debiutanckiej płyty herosa polskiej sceny. Połączenie dwóch żywiołów dało piorunujący efekt w postaci podwójnej platyny, Fryderyka i serii wspólnych koncertów. Jak wspomina to sam Miłosz Pękala.

- Współpraca ze Zbigniewem Wodeckim to był piękny rok koncertowania w świetnych, dużych salach. Zbyszek na koncerty przyjeżdżał swoim mercedesem, opowiadał anegdotki. Najlepsze jest to, że to przedsięwzięcie udało się bez zakładania przez żadnego z nas żadnych masek. Chłopaki z Mitch & Mitch pokazali mi, że obdarcie muzyki ze wszystkich ozdobników pozwala ujrzeć jej prawdziwą wartość. To była jedna z największych lekcji, które odebrałem. Muzyka z pierwszej płyty Zbyszka Wodeckiego broniła się sama bez problemu.

Właśnie ukazała się nowa płyta Mitch & Mitch „Frisco Moods", a sam Miłosz Pękala ma plany koncertowe i wydawnicze do końca roku. Nieczęsto można go jednak zobaczyć w rodzinnym Rzeszowie. Jedną z niewielu okazji będzie tegoroczny koncert Art Celebration w ramach festiwalu Wschód Kultury/Europejski Stadion Kultury. Koncert odbędzie się 23 czerwca, a po szczegóły odsyłam na stronę Estrady Rzeszowskiej.

BARTŁOMIEJ SKUBISZ

 

Powrót na górę