ZMIANY W 2019 ROKU

KAŻDY ROK PRZYNOSI ZE SOBĄ NOWE ZMIANY. NIESTETY W TYM ROKU TYCH POZYTYWNYCH JEST NIEWIELE, ZA TO MAMY WYŻSZE KARY, STAWKI. PONIŻEJ KILKA NAJWAŻNIEJSZYM ZMIAN.

NIŻSZE LIMITY PODATKOWE, ALE WYŻSZE KARY

Od nowego roku roku szybciej można stracić status małego podatnika w PIT i VAT oraz prawo do ryczałtowego rozliczenia PIT. Aby korzystać ze statusu małego podatnika dla potrzeb rozliczeń podatku dochodowego w 2019 r., przychody podatnika w 2018 r. nie mogą przekraczać równowartości 1,2 mln euro. Zgodnie z przepisami, przeliczenia na złotówki dokonuje się w oparciu o średni kurs euro z pierwszego roboczego dnia października. Wynik zaokrągla się do 1 tys. zł. Oznacza to, że limit przychodów małego podatnika to 5,135 mln zł. Będzie on o 41 tys. zł niższy niż w ubiegłym roku.

Od stycznia kara grzywny za wykroczenie skarbowe wyniesie od 225 zł do 45 tys. zł. Mandat karny nie będzie mógł być natomiast wyższy niż 4,5 tys. zł. Maksymalna kara grzywny nałożona wyrokiem nakazowym wyniesie 22 500 zł. Jeśli chodzi natomiast o kary za przestępstwa skarbowe, kara grzywny nie będzie mogła być niższa niż 750 zł. Maksymalna wysokość kary grzywny wyniesie 21,6 mln zł. Wyrokiem nakazowym będzie można wymierzyć karę do 6 mln zł.

PIT ROZLICZONY PRZEZ SKARBÓWKĘ

Dzięki nowej usłudze Ministerstwa Finansów – Twój e-PIT, w tym roku część podatników nie będzie już musiała składać rocznych zeznań podatkowych. Podatnik nie będzie odpowiadał za błędy fiskusa. Zdaniem ekspertów, chęć skorygowania rozliczenia może jednak dodatkowo ściągnąć kontrolę. Już 15 lutego w Portalu Podatkowym, systemie teleinformatycznym administracji skarbowej, na podatników będzie czekał wypełniony PIT za 2018 rok. W 2019 r. będą to rozliczenia na drukach PIT-37 i PIT-38. W następnym roku fiskus samodzielnie rozliczy podatników składających PIT-36 i PIT-36L. Podatnicy nie muszą też dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczeń - np. ulgi na dzieci. Te dane zostaną automatycznie pobrane z systemów informacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej oraz z rejestrów instytucji zewnętrznych. Podatnicy będą mogli zalogować się do systemu i sprawdzić rozliczenie przegotowane przez skarbówkę. Będzie można je zaakceptować bez poprawek, zmienić (np. rozliczenie dodatkowych ulg) lub odrzucić. Rozliczenia będą dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia. Nowością ma być zasada, zgodnie z którą, brak reakcji podatnika w terminie do 30 kwietnia - będzie oznaczał automatyczną akceptację rozliczenia.

NOWE ZASADY ROZLICZANIA SAMOCHODU W FIRMIE

Po nowym roku diametralnie zmienią się zasady rozliczania wydatków związanych z samochodami. Pełne odliczenie kosztów będzie wymagało udowodnienia, że pojazd jest wykorzystywany w całości w ramach firmy. Zdaniem ekspertów, będzie to niemożliwe. Zgodnie z nowymi przepisami, wydatki związane z korzystaniem z samochodu osobowego, służącego podatnikowi także do innych celów, niż działalność gospodarcza, podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w wysokości 75 proc. Jednocześnie wprowadzona została możliwość zaliczenia do kosztów 100 proc. wydatków.  Będzie to jednak możliwe tylko w przypadku pełnego wykorzystywania samochodu osobowego wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik musi jednak prowadzić ewidencję potwierdzającą wykorzystywanie samochodu osobowego, wyłącznie do celów firmowych.

NOWA PENSJA MINIMALNA

Minimalne wynagrodzenie za pracę w tym roku wynosi 2250 zł brutto. Na rękę to nieco ponad 1634 zł. Stawka godzinowa wzrosła do 14,70 zł brutto. Nowa wysokość płacy minimalnej wpływa na wiele świadczeń, które w 2019 roku trzeba wyliczyć na nowo.

niedziele

HANDEL TYLKO W OSTATNIE NIEDZIELE MIESIĄCA

Ustawa obowiązuje od 1 marca 2018 roku i zgodnie z nią, w ubiegłym roku handel był dozwolony tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca (z wyjątkami). Od 2019 roku handel jest dozwolony tylko w  jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

MAŁA FIRMA – MAŁY ZUS

Przedsiębiorcy, którzy osiągnęli w 2018 roku przychód nie wyższy niż 63 tys. zł, mogą od stycznia płacić niższe składki ZUS, uzależnione od przychodu w poprzednim roku - im niższy przychód, tym niższe składki. Preferencyjne składki nie dotyczą ubezpieczenia zdrowotnego. Tu składka dla wszystkich przedsiębiorców pozostanie taka sama - obecnie to dodatkowe 319,94 zł.

500 PLUS – NOWE KRYTERIUM

Ministerstwo Rodziny i Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało, że konieczne będzie podniesienie kryterium dochodowego w programie „Rodzina 500 plus" w 2019 r. Zapowiadane zmiany mają związek ze wzrostem płacy minimalnej. Kwotę mamy poznać pod koniec pierwszego kwartału br.

KATARZYNA MICAŁ

 

Powrót na górę