Fot.Mariola Szopińska Fot.Mariola Szopińska

KIERUNEK SYCYLIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA

WŁOSKA SYCYLIA, CZYLI NAJWIĘKSZA NA MORZU ŚRÓDZIEMNYM WYSPA, TO AŻ 25 710 KM KW. POWIERZCHNI, NIE BEZ POWODU NAZYWANEJ „WYSPĄ SŁOŃCA”. UPALNE TEMPERATURY, OGROM PROWINCJI, KTÓRE MAJĄ DO ZAOFEROWANIA  TURYSTOM RÓŻNORODNOŚĆ KRAJOBRAZU, NIEZWYKŁE PLAŻE I NIEPOWTARZALNE ZABYTKI, A TAKŻE PYSZNA KUCHNIA. SYCYLIA PROPONUJE TURYSTOM SPORO ATRAKCJI. ZAPRASZAMY W PODRÓŻ SZLAKIEM TRAPANI, SAN VITO LO CAPO I PALERMO.

 

WYSPA SŁOŃCA

Sporą powierzchnię wyspy, 25 710 km kw. zamieszkuje 5 milionów mieszkańców. Sycylia usytuowana jest na południe od Półwyspu Apenińskiego, oddzielona od niego jest Cieśniną Meksykańską. Sycylia obok Wysp Liparyjskich, Egadów, Wysp Pelagijskich i Pantelerii tworzy autonomiczny region Włoch od 1946 roku. Sycylia podzielona jest na dziewięć prowincji: Palermo, Katanię, Mesynę, Syrakuzy, Trapani, Ragusa, Caltanissetta, Agrigento i Ennę. Każda z prowincji ma do zaoferowania turystom całą gamę atrakcji, jednocześnie z racji sporej powierzchni wyspy, trudno zwiedzić wszystkie podczas jednego wyjazdu. Decydując się na wyjazd, warto więc zaplanować wyprawę po wybranej części wyspy. Dużym udogodnieniem w zwiedzaniu będzie podróż wynajętym na miejscu samochodem. Klimat Sycylii sprzyja wakacyjnemu wypoczynkowi. Wybierając się na wyspę słońca mamy wręcz gwarancję upalnej pogody na co dzień. Temperatury latem przekraczają tutaj 40 stopni Celsjusza w dzień, noce również należą do upalnych. Mieszkańcy wyspy posługują się językiem włoskim i mimo że Sycylia to destynacja często wybierana przez turystów, niełatwo porozumieć się tutaj innym niż włoskim językiem.Obyczaje panujące na Sycylii potrafią być zaskakujące. Mieszkańcy wyspy po obfitym śniadaniu oddają się swoim obowiązkom lub relaksowi, aż do godzin wieczornych. W tym czasie zdecydowana większość restauracji jest nieczynna lub oferuje jedynie przekąski, głównie na słodko. Turystom nie pozostaje więc nic innego, jak również poddać się obyczajom panującym na wyspie. Za to wieczorem, podczas pierwszych promieni chylącego się ku zachodowi słońca, restauracyjne i barowe stoliki zapełniają się w szybkim tempie, a radośni Włosi oddają się zakrapianej winem lub innymi napojami uczcie, najczęściej w sporym gronie rodziny lub znajomych. Kelnerzy oraz kucharze nad wyraz dbają o swoich gości, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że podchodzą oni do konsumujących przy stole gości nawet kilkukrotnie, by uzyskać aprobatę dla swoich dań, będących prawdziwą ucztą dla podniebienia, zwłaszcza dla turystów, którzy przybyli na Sycylię z różnych zakątków świata. Pyszne dania kuchni włoskiej spożywane w towarzystwie bliskich i w akompaniamencie miejscowego wina z niebywałym widokiem różowo-złotych promieni zachodzącego za horyzont słońca tuż przy szumiących morskich falach to z pewnością chwile, które zostaną w pamięci zwiedzających wyspę na długo.

sycylia 2

 

Z TRAPANI DO SAN VITO LO CAPO

Trapani leży na zachodnim wybrzeżu Sycylii i jest miejscem styku Mórz Tyrreńskiego i Śródziemnomorskiego. Miasteczko jest prawdziwą mieszanką natury i historii. To właśnie tutaj można spacerować wzdłuż piaszczystych plaż, podziwiając niebywałe piękno zachodu słońca wieczorami, jednocześnie zwiedzając także Starówkę, będącą dziełem różnych epok. Prawdziwym pocałunkiem historii w prowincji Trapani jest miasteczko Erice. Kamienne domki, wąskie brukowane uliczki, a także malownicze ruiny pozwalają na podróż w czasie do średniowiecza. Do niezwykłego miasteczka najlepiej dostać się za pomocą kolejki linowej, która oferuje niebywałe widoki już podczas podróży. Poza powiewem historii, Trapani oferuje także niebywałe plaże. Jedną z najsłynniejszych i najpiękniejszych włoskich plaż jest oddalona od Trapani o ok. 37 km plaża w San Vito Lo Capo. Plaża położona w zatoce przy porcie rybackim zachwyca krystaliczną wodą, jasnym piaskiem, towarzystwem nie tylko palm, ale także skalistych gór. Takie umiejscowienie przekłada się na brak silnych fal i porywistego wiatru, sprzyjając beztroskiemu wypoczynkowi. Nie bez przyczyny w okresie wakacyjnym miejsce to jest bardzo częstym wyborem turystów. San Vito Lo Capo nadaje się idealnie również do pieszych wędrówek linią brzegową, od portu w kierunku spektakularnych skał za miasto. San Vito Lo Capo to również bogactwo barów, restauracji i apartamentów do wynajęcia. Latem ta strefa miasteczka zamienia się w prawdziwą letnią promenadę, wokół której tętni życie od rana do wieczora – tutaj w przeciwieństwie do wielu innych rejonów Sycylii możemy składać zamówienia w restauracjach o wybranej porze.

sycylia 3

PALERMO: SERCE SYCYLII

Palermo jest stolicą Sycylii. To właśnie tutaj kultura spotyka się z gospodarczą i turystyczną stroną miasta. Tuż przy centrum miasta znajdują się ciągnące wzdłuż wielobarwne bazary, kramy i targi, z radośnie zagadującymi przechodniów sprzedawcami. Już po pierwszych krokach postawionych w tym mieście można dojść do wniosku, że Palermo to miasto tętniące życiem. Spacerując po słynnym Piazza Bellini, możemy podziwiać średniowieczne świątynie, a nieopodal przy Piazza Pretoria – jeden z najważniejszych punktów turystycznych Palermo, słynna XVI-wieczna Fontana della Vergogna, czyli „fontanna wstydu”, która najprawdopodobniej została tak nazwana przez ówczesnych mieszkańców ze względu na nagość posągów. Historyczną budowlą miasta jest katedra S.Rosalia ozdobiona mozaikami z XII w. i posiadająca grobowce królów. Również w okolicy Palermo znajduje się umieszczona w 2015 r. na liście UNESCO kaplica z katedrą Monreale, która charakteryzuje się bogactwem zdobień, detali i przepychu. Godnym uwagi placem w Palermo jest urokliwy Piazza Bellini, znajdujący się na skrzyżowaniu głównych ulic miasta. To właśnie tu znajdują się trzy kościoły, przy czym dwa z nich: San Cataldo i La Martorana należą do najbardziej oryginalnych w Europie. Palermo to również kultura alternatywna. Spacerując bocznymi uliczkami lub w okolicach mniej uczęszczanych podwórek, dostrzec można liczne owoce street artu, czyli sztuki ulicy, która potrafi zaskoczyć fantazją. Bogactwo zabytków Palermo gwarantuje dzień zwiedzania wypełniony po brzegi.

sycylia 4

MARIOLA SZOPIŃSKA

 

Powrót na górę