Redaktor Naczelna - Mariola Szopińska - Sądek Redaktor Naczelna - Mariola Szopińska - Sądek

Od Redakcji

Kreacja i rola kobiety w literaturze i sztuce prezentowane są od wieków. Kobieta bywa ukazywana wieloaspektowo, budzi emocje. Na składaniu jej osobistego hołdu w swoich pracach skupia się artysta-malarz, a prywatnie również nasz redakcyjny grafik, Daniel Porada. Jego obrazy to zachwyt kobietą za jej cechy fizyczne i mentalne, jej urok, wdzięk i kanon piękna, który reprezentuje. A wszystko to zamknięte w konkretnym, a zarazem symbolicznym kontekście i utrzymane w duchu renesansu. Zapraszam nie tylko do lektury, ale też podróży po wirtualnej galerii prac Daniela Porady (str. 8). Sztuka nie jedno ma imię.

A ulica może być najlepszą widownią. W aktualnym numerze Day&Night kontynuujemy także barwny temat rzeszowskich murali, które coraz gęściej zakorzeniają się w tkance miejskiej, nierzadko zmieniając przy tym zupełnie klimat i otoczenie murów, które zdobią. Murale mają wielką siłę rażenia, mogą opowiedzieć niejedną historię, nawiązywać do konkretnych wydarzeń lub być na nie reakcją. Takiej sztuki potrzebujemy w jak największej dawce (str. 10). Kolejną dziedziną, którą przyjmować należy tylko w dużych dawkach, jest dobra muzyka. A taką będzie można usłyszeć na żywo podczas 58. już edycji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, której inauguracja odbędzie się już 11 maja (str. 12). Wcześniej jednak będziemy celebrować Wielkanoc, mierząc się z jej europejskim wymiarem.
W myśl zasady Włochów „Natale con i suoi, Pasqua con chi vuoi”, czyli „Boże Narodzenie spędzaj z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz”. A jak jest w pozostałych zakątkach Europy? Zapraszam do lektury (str. 14). W #110 numerze Day&Night dotykamy również tematów ważnych i aktualnych w rozmowie z autorką Magdaleną Louis (str. 16), robimy muzyczne podsumowanie (str. 18), podróżujemy po Pradze (i zabieramy Was ze sobą) – str. 22, opisujemy romans wiosny z neonami (str. 24), podziwiamy umiejętności Weroniki Blahaczek (str. 26), alarmujemy Was o sportowych nowinkach (str. 28) i tymi z dziedziny fit propozycji kulinarnych także (str. 30), by finalnie zabrać Was na seans najnowszego filmu animowanego „Sklep Shaittra” (str. 32). Czasami trzeba zrobić krok w tył, by zobaczyć nową perspektywę i później wykonać dwa do przodu. Pędząc za nowym, przygotowujemy Was także na wprowadzenie zmian w filozofii i formule naszego magazynu, która może Was zaskoczyć w przyszłości. Na to liczymy i życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Więcej w tej kategorii: PRACA W DAY&NIGHT »
Powrót na górę