fot. Archiwum fot. Archiwum

FRANCUSKI MILIARDER PRZEKAŻE 100 MLN EURO NA ODBUDOWĘ KATEDRY NOTRE DAME

François-Henri Pinault, prywatnie mąż Salmy Hayek, przekaże 100 mln euro na odbudowę katedry Notre Dame, która stanęła w ogniu wczoraj, 15 kwietnia 2019 roku. Pożar obiektu udało się w całości ugasić dopiero o 4 nad ranem. Na ten moment wiadomo, że udało się uratować konstrukcję budynku i dwie wieże, zniszczony został jednak dach katedry Notre Dame i iglica.

Ogień zaczął się rozprzestrzeniać wczoraj przed godziną 19.00, do tej pory wciąż nie wiadomo, co było przyczyną pożaru gotyckiej budowli. Chęć pomocy zadeklarował już francuski miliarder François-Henri Pinaul, właściciel koncernu Kering skupiającego marki luksusowe takie jak m.in. Gucci i Yves Saint Laurent.

 „Mój ojciec (François Pinault senior – przy. red.) i ja postanowiliśmy uwolnić z funduszy Artemis kwotę 100 milionów euro, aby wziąć udział w wysiłku, który będzie niezbędny do całkowitej rekonstrukcji Notre Dame” – napisał Pinault w swoim oświadczeniu. Jak ogłosiła fundacja „Patrimoinr” (dziedzictwo) wkrótce rozpocznie się także zbiórka funduszy we Francji. Na odbudowę arcydzieła architektury francuskiego gotyku, jakim jest katedra Notre Dame potrzebne będą dziesięciolecia, w jej odbudowę będzie zaangażowana społeczność międzynarodowa.

Powrót na górę